Новий Бересть. Друге значення

ПроСВІТ, Культура
10/10/2021, 5 коментарів

Частина 1

Прикметник “новий” у стійкому словосполученні для більшості населених пунктів Берестейщини не використовувався. Сам Бересть в тому плані є скоріше винятком. До того вислів “Новий Бересть” багатозначний. Опишемо одне з них. 

План Берестейської фортеці з Кобринським і Волинським форштадтами

Новим Берестєм популярно називали місце на який було перенесене в середині ХІХ-у столітті місто з його історичного центру. Оскільки подія була неординарною, до того ж місто находилось на одному з головних, рухливих трактів інформація про новозбудоване місто потрапила до великої кількості публікацій. Такий вираз використав автор одного з перших післявоєнних довідників про місто “Бересть: історико-економічний нарис” Володимир Науменко.

Фрагмент статті Павла Шпилевського “Мандрівка по Поліссю і Білоруському краю”//Современник, 1853, отд.ІІ, с.95.

Серед публікацій найбільшу популярність у краєзнавців, архітекторів, істориків має стаття туристичний нарис Павла Шпилевського, опублікований в популярному столичному часописі “Современник”. В статті Павла Шпилевського є розділ з однойменною назвою. Але крім власне назви розділу автор кілька разів використовує такі вирази як “Нове місто”, то “Новий Бересть”: “Таким чином сучасний Бересть складається з двох частин: фортеці або старого Берестя, і передмість, або нового Берестя”, “Для гулянь жителі Нового Берестя направляються або в сад фортеці, або, за шість верст, в село Боровую”, “Роздивившись чудовості Нового Берестя, я спішив на поштову станцію”. Жителів міста Шпилевський, навіть, називає “ново-берестяни”. Під Новим Берестєм він розуміє Кобринський і Волинський форштадти Берестейської фортеці. Михайло Балинський, працею якого користувався Шпилевський писав, називає місто Кобринський форштадт. Саме на його територію були перенесені головні міські установи і саме йому судилося стати центром новозбудованого міста. 

Далі буде

5 thoughts on “Новий Бересть. Друге значення”

Залишити відповідь