Новий Бересть. Шосте значення

Віктор Місіюк, Культура
10/11/2021, 1 Comment

частина 1, частина 2, частина 3, частина 4, частина 5

Прикметник “новий” у стійкому словосполученні для більшості населених пунктів Берестейщини не використовувався. Сам Бересть в тому плані є скоріше винятком. До того вислів “Новий Бересть” багатозначний. Опишемо одне з них.

Друге за популярністю переносне значення “новий Бересть”  означає аналог Берестейського судового процесу. Подія була дуже резонансна. Хоча сам суд проходив у Варшаві його учасників, парламентаріїв, тримали у військовій в’язниці Берестейської фортеці. За грати тоді потрапили Вінцент Вітос, Войчєх Корфанти, Олександр Вислоцький, Осип Когут, Іван Ліщинський, Дмитро Паліїв, Володимир Целевич і інші.Суд започаткувала початок кризи міжвоєнного парламентаризму, наступ авторитаризму, згортання демократії в Польщі. Головним чином у такому значенні воно використовується в польський, демократичній та лівоцентристський літературі.

В 1974 році було опубліковано збірник текстів написаних польським прем’єр-міністром і міністром закордонних справ, голової Національної Ради Польської республіки Ігнатом Падеревським. Серед іншого він писав “Полковники виразно погрожують ендекам новим Берестєм”.  В 1965 році вийшла книга Леонарда Борковича “Березяци”, присвячена в’язням концтабору в Березі-Картузький, одне з найбільш повних описань реалій згаданого табору. В ньому передруковано зголовок однієї зі статтей 1937 року, яка має назву “Береза (стала) Новим Берестєм для лідерів демократії”. Часто вони використовуються в парі, як два найбільш скандальних, ганебних приклади санаційної політики. Для голови Найвищого суду (1946-49), лідера Демократичної партії (1949-1956), Вацлава Барчіківського суд на берестейськими в’язнями був символом однієї з найбільших національних поразок, слабою стороною ліберальної моделі демократії, яка зробила можливим створення національної форми авторитаризму, тому він гостро критикує: “мислення скероване на нову поразку, новий травень 1926, новий Бересть і Березу і новий трагічний вересень“. Оскільки найбільшою опозиційною силою санації була Народна партія її прихильники переживали кризу демократії дуже гостро. В підпільній газеті “людовців” краківської округи “Myśl i Czyn” анонімний автор писав: “Ми не дарма багато років живились ідеалами демократії і соціальної справедливості, не для того проливали і проливаємо кров за Народну Польщу, щоб добровільно наложити на свої плечі ярмо, хоч би нам загрожували новим Берестєм, Березою чи другим травневим переворотом або “національним переломом“. Щомісячний часопис “Нова Польща” в 1944 році помістив цитату з видання “Народна Польща” на тему спроби створення аналогу санаційного OZN (Табору національного об’єднання): “Нація знає, що свобода може бути відібрана не тільки Гітлером, але також новим фальшивим пророком з нашого власного середовища. Нація не допустить цього, не для того померали в Катині і Освенцимі тисячі поляків, щоби вибороти собі новий Бересть чи нову Березу“.

Дуже вписувався синонім судового гвалту над конституційними і загальнолюдськими правами у післявоєнну комуністичну політичну риторику. Один з її прикладів його використання в політичній пропаганді був опублікований в 1946 році в протоколах Національної ради: “участь працюючих мас і професійних спілок в конструктивному будівництві нашої промисловості і Держави залежить від повного тріумфу ідеї народної демократії і знищення реакції, яка незе неволю закордонного капіталу, розгром рад установ і професійних спілок, новий Бересть і Березу-Картузьку для людини праці“.

Зрештою образ берестейського процесу не зміг забронзовіти, або стати зручним для вузького трактування. Якщо Берестейський мир став початком процесу деколоніалізації, практичного втілення миролюбної міжнародної політики, то Берестейський процес став символом політичного гвалту і порушення громадянських прав. В художньому творі Ядвіги Апостол-Станішевської, опублікованому в 1978 році, цей вираз є синонімом ліквідації свободи слова, інакодумства: “- Скажеш слово і вже візьмуть тебе на контроль за сіяння паники. Видумають нову Березу, чи новий Бересть і що тоді зробимо?”

 

 

 

 

1 thought on “Новий Бересть. Шосте значення”

Залишити відповідь