Орхідея приваблює псевдопилком і виділяє дурман

ПроСВІТ, На здоров'я
17/07/2021, Leave a comment

Яскраві, привабливі і духмяны квіти з’явилися у рослин в процесі еволюції для залучення комах-запилювачів. Такі квіткові рослини називають комахозапилювані або ентомофільними (від грец.  entoma  – комахи і philia  – любов, дружба). Квітки ці багаті солодким нектаром і пилком, якими рослини щедро діляться з комахами, отримуючи натомість гарантовану можливість продовжити свій рід. Cеред рослин Біловезькій пущі є справжні обманщики, які найбезсоромнішим способом обманюють довірливих запилювачів.


Булатка червона або Cephalanthera rubra (L.) Rich. – представник сімейства орхідних. Ця орхідея занесена в Червону книгу Республіки Білорусь і має III категорію охорони – вразливий вид. Причина – складний життєвий цикл рослини, який залежить від цілого комплексу зовнішніх чинників, що ставить рослину на грань зникнення навіть в умовах незайманої природи Біловезькій пущі. У національному парку вона зустрічається досить часто, але всі відомі її місця зростання вкрай нечисленні і представлені буквально одиничними рослинами.

Як і більшість рослин сімейства рослина має яскраві привабливі квітки. Ось тільки вони повністю позбавлені нектару чи іншого ласощі для чесних запилювачів. На нижній білуватій губі квітки – посадочній площадці для комах – є тільки жовті рельєфні плями, що створюють ілюзію достатку пилку. Залучені таким достатком їжі, деякі види одиночних бджіл і ос опускаються на губу квітки і покрутившись, відлітають спіймавши облизня. Але ось свою роботу по запиленню квітки-обманщика вони виконують самі того не підозрюючи. Нектарники рослини замість солодкого нектару виділяють суміш етанолу і хімічних речовин, що буквально оп’яняють комах, які бачили, що їх обдурили. В результаті запилення, майже завжди вдалого, утворюється безліч дрібних насіння, прихованих в веретеновидной коробочці. Для проростання насіння рослині життєво необхідні підземні мікроскопічні гриби-симбіонти. Тільки вони можуть доставити необхідну їжу для подальшого розвитку насіння, адже самому йому це завдання не по зубах. Потрібний симбіонту випадкова й рідкісна, звідси і багато проблем з поширеністю виду. Більш того, в подальшому молоденькому рослині вкрай необхідне світло і при його виростанні в глибокій тіні булатка змушений довгий час (до 20 років) існувати у вигляді кореневища під землею.

За матеріалом НП Біловезька пуща

Залишити відповідь