Рецепт ребе

Віктор Місіюк, Новини
06/05/2021, Leave a comment

В 1967 р в Тель-Авіві Яків Рабинович розповів Йоханану Бен-Заккаі цікаву історію про хасидського рабина з так званої каролинської династії Ісроеля Перлова (1869-1921), відомого під прізвиськом Дитина зі Столина. Коли Ісроелю було чотири роки, помер його його батько рабин Ашер Другий (1827-1873), який встиг пробути главою громади лише рік. Каролинські хасиди оголосили чотирирічну дитину своїм рабином, викликавши насмішки з боку інших громад. В дорослому віці рабин прославився як учений, справедливий, вкорінений у традиції лідер. Він добре розбирався в науці, медицині та сучасних тенденціях. Не носив каптан, як рабин, але і не одягався в діловий костюм за останньою модою.

Про життя Ісроеля Перлова зберіглося кілька історій, пов’язаних з рецептами. Дві з них про генералів російської армії і одна про балагула-візника.

 

Цадики і їх послідовники частенько спілкувалися за допомогою обміну записками. Відвідувачі подавали записки (квітл) і оплату (підйон) за магічне зцілення або благословення. В першій частині записки йшлося про виняткову відданість рабину, у другій вказувалися особисті побажання, які стосувалися здоров’я, справ, одруження або дітей. Квітл і підйон подавали в присутності скарбника-габая в закритому вигляді. У відповідь ребе благословляв усно або давав записки, написані писарем з благословеннями і лікувальними магічними формулами. Анекдотичні казки про те, як пацієнт вважає рецепт ліками або використовує його неналежним чином досить популярні. При тому Ранке відносить фольклорний сюжет з історії про столинського цадика до XIX століття.

    Як пастух охороняє своє стадо, так і цадик, якого називали «Дитя з Столина», дбав про своє стаді і всіх його тілесних і духовних потребах. Однак вів він розмови і про світські справи: з одним обговорював філософію і етику, іншому виписував «рецепт» для фізичного здоров’я.
    Захворівши, хасиди приходили до ребе, розповідали про біду і просили допомогти. Рабин задавав питання, ставив діагноз і виписував перевірені рецепти для відновлення здоров’я.
    Одного разу під час Пейсаха до рабина прийшов худий чоловік з проханням:
    – Ребе, я візник, людина батога і збруї. Я їжджу по дорогах та працюю день і ніч. Влітку мене дошкуляє спека, а взимку – холод. Сили гаснуть – нехай обмине вас ця доля, – і на дорозі у мене паморочиться голова. Чи не змилостивиться чи ребе і не випише мені рецепт, щоб полегшити страждання?
    Ребе вирвав клаптик паперу зі своєї зошити, написав кілька слів на польському і віддав хасиду.
    – Ось твій рецепт, – сказав він, – перевірений засіб від головного болю. Іди з миром, і з Божою поміччю вилікуєшся.
    Візник шанобливо вийшов від ребе і відправився своєю дорогою.
    Минуло літо, настала осінь, і в один з десяти днів покаяння той же чоловік знову з’явився до ребе. З його обличчя було ясно, що його мучить жахлива біль. Ребе впізнав його.
    – В чому справа, господар батога? – запитав він. – Чому ти такий понурий?
   – Ребе, головний біль повернувся. Прошу, змилуйтесь і випишіть мені рецепт, щоб біль знову пройшла.
   – Але я виписав перевірене ліки. Якщо воно закінчилося – піди до аптекаря, і нехай він подивиться в рецепт, виписаний мною на минулий Пейсах.
    – Нехай буде ребе здоровий, ви уявляєте, що я візьму написане ребе і віддам його невідомому аптекаря? Не дай Бог, ребе! Не дай Бог, щоб я так вчинив!
    – Ти мене дивуєш. Ти не віддав його аптекаря? Що ж ти зробив з моїм рецептом?
    – Ребе, живіть і здрастуйте, що значить, що я з ним зробив? Я розпоров шов в своєму шкіряному картузі, вклав рецепт під підкладку і надів картуз на голову. Мені стало краще, як тільки я надів його. Півроку болю не було.
    – А де зараз твій картуз?
    – Нехай буде ребе здоровий, в один непогожий день минулого місяця почалася буря і злива. Мій одяг порвалася, а картуз віднесло вітром. І, горе мені, пропав і рецепт, написаний ребе. Тепер голова знову крутиться, коли я в дорозі. Прошу, ребе, змилуйтесь і випишіть ліки знову, щоб я позбувся болю.

Залишити відповідь