Рідка цілюща рослина

ПроСВІТ, На здоров'я
10/07/2021, Leave a comment

Ближче до середини літа в соснових лісах Біловезької пущі, серед плям зелених мохів і заростей чорниці, загоряються яскраві маленькі сонця – цвіте гірська арніка. Arnica montana L. – рідкісний реліктовий вид, відноситься до потенційно уразливих видів і знаходиться в IV категорії охорони, занесений до Червоної книги Республіки Білорусь. На міжнародному рівні вона внесена в Додаток V Директиви Ради Європейського Союзу щодо збереження природних середовищ існування і дикої флори і фауни.


Арніка гірська належить до сімейства Айстрові і має типове для айстр звездообразное суцвіття. Цікаво відзначити, що яскраво-жовті пелюстки арніки розташовані несиметрично і тому суцвіття виглядає як ніби розпатланим вітром. Деякі навіть вважають, що кожна квітка має свою індивідуальність, особливий зовнішній вигляд і жодена з них не схожа на іншу. Родова назва арніки походить від грецького слова «баран» і дано, мабуть, за схожість звисаючих пелюсток, а також пухнастих насіння з вовною цієї тварини.  Звідси ж пішли і народні назви арніки гірської – ангельське зілля, баранець, баранка, бродка, скусівник, спокусівник, ярник.

Арніка гірська дуже цінне і стародавня лікарська рослина, відоме вже з IX-XI століттях. Розквіт ж застосування арніки в медицині припадає на XVIII століття, коли її призначали внутрішньо і зовнішньо при самих різних хворобах. Як ліки арніки часто використовував великий німецький письменник і філософ Йоганн Гьоте. 


На жаль природні запаси арніки гірської сильно виснажилися і вона давно вже стала рідкісним рослиною, які потребують охорони. Збирати арніку гірську в дикій природі категорично не можна!

 

За матеріалом Біловезька пуща

Залишити відповідь