Святі і грішні

ПроСВІТ, Культура
29/03/2021, Leave a comment

Моральний вигляд релігійних неофітів, прихильників нових релігійних течій находиться під особливою увагою, оскільки своїм вибором вони декларують особливу ревність, подвижництво, дотримання релігійних  норм. Тому прояви меркантильності, або злочини з їх боку викрикають надмірне обурення. Коли з’явилися перші хасиди їх досить часто звинувачували в політичних та економічних злочинах.

Лідери хасидів негативно ставились до негідного заховання, зазіханні на чужу власність. Тим більше, що в хасидський традиції підкреслювалось те, що на чолі громад стоять люди які досягли вершин релігійно-моральної досконалості. В календарі “Айомі Йом” любавицький рабин помістив хасидські вислови на кожен день. Один з них звучить так “Що толку від хасидської вченості і богобоязливості, якщо не дістає найголовнішого – любові до ближнього! Або, що, не дай Бог, ще гірше, іншим заподіюються страждання“. При чому справедливо це й для Робін Гудів, тобто крадіж отриманого обманом інших також засуджується.

Письменик Сергій Лесков, відомий особливою увагою до місцевих хасидів, під час подорожі Пинщиною став свідком такої ситуації:

На першій годівлі, в селі Лемешевичах, жид-корчмар скаржився, що пинські хасиди, «святі жиди», проїжджаючи вчора в міста Столин, до свого святого ж рабина, вкрали у нього з корчми 35 рублів сріблом, і як він їх не просив віддати гроші назад, не віддали. Шкода було бідного грішника, скривдженого «святими»“.

Названа сума для тогочасних місцевих реалій була достатньо великою. Чи справді все було так, яка казав корчмар? Цілком можливо, що матеріали судової справи не зберіглися, або ситуація з паломниками була вирішена іншим способом. Навіть якщо хасиди були непичетні до зникнення грошей, описана історія свідчить про те, що їх репутація у ортодоксальних пинських юдаїстів була невисока.

Залишити відповідь