Син земського судді

Віктор Місіюк, Культура
12/05/2021, 1 Comment

Найдавніший аутентичний опис чудес Жировицької ікони Богородиці починається з кириличного запису  скорописом від 28.12.1618 р . про одужання малолітнього сина берестейського земського судді в Бересті. Хоча чудотворний образ входить до сотні найвідоміших ікон світу історики церкви, історики медицини чомусь не звернули увагу на те, ким власне був одужавший, а також на його родину.

Ікона Жировицької Богородиці

Деталі дивовижного зцілення були відтворені на підставі “польської цедули” написаній власноручно матер’ю хлопця Катериною Боговитинівною. Як видно з прізвища, належала вона до відомої берестейсько-волинської родини. Батьком Катерини був маршалок берестейський Михайло син Івана Боговитиновича. Мати Варвара Русецька. В 1580 році батько поділив Козеради на п’ять частин: одну записав собі, другу дружині, третю  Катерині, четверту її сестрі Ганні, а п’яту брату Степану Боговитиновичу. Після смерті першого чоловіка Катерина вийшла заміж за брацлавського підкоморія 1609-22 років Тихона Шашкевича. Доля їх спільного сина Адама була трагічна, він загинув в татарський неволі. В 1629 році вдова Тихона Шашкевича сплачувала подимний податок з маєтків свого чоловіка Вишківців і Тимонівки. Відомо, що померла вона в 1636 році.

костел в Горбові (перебудована церква)

Прізвище першого чоловіка Катерини Боговитинівни помилково пишуть Боровський хоча йдеться про Горбовського. Останнє утворене від родового маєтку Горбів в Берестейському повіті. Горбовські також носили родове прізвище Заранок. Предки були боярами в Берестейському повіті. Предслав (Прецлав) Заранок-Горбовський в 1595 році вже був берестейським гродським писарем, в 1611 році берестейським стольником і поборцем, в 1613-1616 роках берестейським земським суддєю. Судячі з усього саме його має на увазі Каспер Несецький коли згадує Павла Заранка, призначеного на сеймі 1601 року берестейського гродського суддю, берестейського поборця. В іншому джерелі берестейського гродського суддю називають Предславом Вацлавом Горбовським. Предслав Горбовський згадується в 1609 році як берестейський підстолій. Відомо, що Предслав і Катерина були набіжною родиною вони уфундували в горбівському храмі вічну Службу Божу за свою, яка впродовж десятиліть відправлася тут щоп’ятниці. В 1601 році берестейський гродський писар продав свій родовий маєток полоцькому воєводі Андрію Сопізі. Очевидно, що прична для того рішення мала бути дуже вагома. Чи не згадана вище хвороба? Сином Катерини і Предслава Горбовських називають Казимира Горбовського, який представляв Берестейське воєводство на виборах короля Річі Посполитої Яна Казимира Вази в 1648 році. За іншою інформацією у сином Предслава був Павло Горбовський, згаданий в 1650 році.  Очевидно, мова в останьому випадку йде про Павла Самійла Гробовського королівського секретаря і берестейського стольника 1640-73 роках, також учасника елекційного сейму 1648 року. Але судячі з років його активної діяльності він скоріше годився б у онуки, а не в сини Предслава Горбовського. 

 

1 thought on “Син земського судді”

Залишити відповідь