Син столинського цадика

Віктор Місіюк, Культура
10/04/2021, 1 Comment

Історії, які на перший погляд виглядають як анекдот, байку часто є спрощеним, можливо дещо викривленим, описанням цілком реальних подій. До них належить одна з історій описана письмеником Миколаєм Лєсковим. На весілля на Берестейщині святково вдягнуті учасники весілля  прикрашають кортеж, добирають найновіший найкомфортніший транспорт. А у сусідів молодої прийнято поперек дороги молодих ставити стола. За звільнення дороги беруть викуп. Торгівля за прохід є можливістю похизуватися кмітливістю, красомовністю, або й достатком. На селі під час проїзду молодих таких столів може бути кілька. Лєсков описав подібний звичай у пинських юдаїстів, який на тлі міжконфесійних стосунків набув мало не кримінального характера.

“Років чотири тому Столинський рабин видав заміж дочку за одного пинського «скакуна». «Скакуни» влаштували молодим парадний в’їзд; дванадцять чоловіків вбралися в фантастичний убір, з еполетами, в ківери з кутасами, і верхі зустріли і конвоювали візок, яким в’їжджали в Пинськ молоді, а на іншому такому же возі, запряженому вісьмома кіньми, їхав сам столинський рабин, в білому балахоні і в соболях. У самого в’їзду в місто поїзд, кажуть, був зустрінутий кількома особами, які не належать до секти скакунів і не мали наміру їсти недоїдки жидівського яблука; але «скакуни» знайшли для них інший десерт, і процесія відбулася благополучно, не потрапив ні в одну хроніку «Мінських губернських відомостей»”.

Засновники каролинського династії цадиків, син Аарона Каролинського Старішого Ашер Перлов (1765–1826) в 1792 році під впливом обставнин переїхав до Столина. Після чого династію стали називати каролинсько-столинською, або й просто столинською. Хасиди з Пинська, Каролина постійно їздили до свого лідера в Столин. Хоча, часами, навіть на тій порівняно короткий дистанції траплялись неприємні інциденти.

Очевидно, що Лєсков писав про весілля сина Реб Аарона II Перлова (1802-1872) Ашера ІІ Перлова (1827–1873), який після смерті батька очолював каролинську династію громаду усього один рік. Перша дружина Ашера ІІ Перлова Хая, донька рабина Менахема Нахума Тверського Другого померла при родах, залишив доньку Хаву Бат Ціон. Після чого Ашер оженився на рідній сестрі першої дружини. Вони прожили в шлюбі чотирнадцять років, але дітей у них не було. Тому син столинського рабина оженився втретє на овдовілій доньці рабина Елімелеха Шапіри з династії цадиків з Гроджіска Мазовецького Сарі Деборі. У них народився син Ісроел Перлов (1869–1921), відомий як “дитина”(га-Енука) чи “свята дитина” (Енука Кадіша), оскільки мусив очолити династію в малолітньому віці.

1 thought on “Син столинського цадика”

Залишити відповідь