Сон-трави стає все менше

Віктор Місіюк, На здоров'я
20/04/2021, Leave a comment

У народі кажуть, що у всіх квітів є мати, а у прострілу – мачуха, яка і виганяє його з землі, змушуючи цвісти раніше інших рослин. Сон розкритий або, по-латині, Pulsatilla patens (L.) Mill – представник родини Жовтецевих, родич всім відомої курячої сліпоти і купальниці європейської. Сон – вид не простий, занесений до Червоної книги Республіки Білорусь і охороняється законом як рідкісний, потенційно вразливий вид IV категорії, включений до Червоної книги Литви, Латвії, Польщі, Російської Федерації, занесений до Додатка II до Директиви Європейського союзу про місця проживання і в додаток I до Бернської конвенції, тобто має найвідоміші охоронні зобов’язання загальносвітового рівня.

Сон розкритий зустрічається спорадично по всій території Республіки Білорусь. В Біловезькій пущі він росте по розрідженим сосновим лісам, узліссях і сухих сонячних галявинах. Начебто, таких місць, де міг би рости простріл, у нас багато – адже на соснові ліси припадає понад половини лісових насаджень Біловезькій пущі, однак, виїхавши на звичні місця зростання прострілу розкритого, його не знайти.

В останні десятиліття спостерігається стала тенденція до скорочення чисельності даного виду. Та й прості поціновувачі природи напевно відзначили, що зустрічатися сон став все рідше. Вважається, що ці прекрасні квіти дуже страждають від впливу рук людини – їх викопують для пересадки на присадибні ділянки, їх зривають в букети, збирають в лікувальних цілях, пошкоджують при проведенні рубок. Однак в умовах заповідного режиму Біловезькій пущі, при якому втручання людини в природу зведено до мінімуму, більш істотний вплив роблять природні фактори. Перш за все, це збільшення сомкнутости деревостану, заростання галявин чагарником і підростом, зниження освітленості, розвиток густого мохового або трав’яного покриву. Все це і призводить до зменшення поширення виду, різкого зниження числа квітучих і молодих рослин, неможливості насіння проростати.

Так, одне з місць зростання сну розкритого, яке ще зовсім недавно налічувало кілька десятків рослин, повільно згасає. Залишається сподіватися, що процес цей все-таки зупиниться.

За матеріалом НП “Біловезька пуща”

 

Залишити відповідь