Структура орнаменту традиційної берестейської вишиванки

Віктор Місіюк, Новини
26/03/2021, Leave a comment

Одним з найменш досліджених питань художньої культури берестейського Побужжя є вигляд традиційної святкової чоловічої сорочки. З одного боку берестейські вишиванки досить однотипні. В них, на відміну від території історичної Пинщини, оздобляються тільки манжети, манишка і, переважно, комір-стійка. Орнамент на манишці має прямокутний вигляд, під ним не вишивались ні літери, ні додаткові узори. Досить часто на манжетах і комірі повторюється орнамент, або його частини, з манишки, яка грає роль центрального декоративного елементу. Серед різноманіття варіантів декору можна простежити певний зв’язок, визначити структуру і її еволюцію. Для ілюстрації використаємо розробки вишивок з книги Ольги Лобачевської і Зінаїди Зиміної «Білоруський народний костюм».

Буховичі, Кобринський район

В ХХ столітті серед святочних сорочок було немало прикрашених рослинним орнаментом, зображенням квітів. Може здатися, що вишивали такий орнамент довільно, стихійно. Але після знайомства з декором таких сорочок напрошується висновок, що це не так. Значна кількість з них має схожу структуру – в центрі виразна зигзагоподібна лінія здовж якої у шаховому порядку розміщені квіти оздоблені по краю стилізованим зображенням листя.

Велике Підлісся, Кобринський район

Останні за розміром і характером дуже нагадують декоративні смуги які з двох, або трьох боків облямовують центральний узор. Не легко здогадатись, що вони виникли з зубців які з’являються при нашиванні центрального узору.

Збураж, Малоритський район

Така структура дозволила розширити композицію як за допомогою дублювання облямівки, так і за допомогою дублювання центрального узору, трикратного або, навіть, чотирьохкратного його тиражування. Поступово вузька смуга здовж розрізу ворота манишка чоловічої сорочки зрівнялася розміром з шириною коміра. Саме такі зафіксовані як в селах на північ і на південь од Берестя.

Околиця Домачова, Берестейський район

Центральний узор традиційної сорочки представляє чергування ромбів з геометризованими розетками, зірками, рівнобічними хрестами в середині. При розрідженні і тиражуванні яких з’являється узор у вигляді мережки. Виразна зигзагоподібна лінія, шаховий порядок зображення квітів рослинного узору також може свідчити про їх еволюцію зі сполучення ромбів і незаповненого декором тла. Прообразом вишитого ромбічного узору мали служити ткані узори. Описана схема еволюції орнаменту маниншки на святковому вбранні добре корелює із відомими зразками сусідніх мікрорегіонів.

Сичі, Берестейський район

Детальне вивчення узорів традиційних чоловічих сорочок регіону необхідно для реконструкції еволюції усього комплексу народного костюма, так і для виявлення повного набору символів використовуваних в процесі оздоблення.

Дивіться також “Опоненти. Берестейська вишиванка

 

 

 

 

Залишити відповідь