Суд розглянув обставини смертельного поранення Шутова

Віктор Місіюк, Новини
17/02/2021, 3 коментарі

16 лютого 2021 року в Берестейському обласному суді почався розгляд найбільш резонансної післявиборчої події – смертельного пораннення в голову бойовим набоєм Геннадія Шутова. Олександра Кордюкова, який 11 серпня 2020 року був поруч з померлим звинувачують у замаху на вбивство військовослужбовця (той під час протестів був в цивільному). Йому загрожує 25 років позбавлення волі.  

До суду 41-річного Олександра Кордюкова доставили під конвоєм. Підтримати його на процес прийшли рідні, близькі, а також члени байк-клубу.

На процесі була присутня і дочка загиблого Геннадія Шутова Анастасія Баранчук. Вона виступала в суді в якості представника батька. Незважаючи на смерть, Геннадій Шутов все ще проходить обвинуваченим у справі про опір особі, яка виконує обов’язки з охорони громадського порядку. Анастасії пропонували закрити цю кримінальну справу в зв’язку з загибеллю батька – але вона відмовилася.

Я хочу добитися того, щоб було порушено кримінальну справу за фактом вбивства мого батька. Я буду наполягати на цьому в будь-якому випадку, – пояснила в суді своє рішення дочка Геннадія Шутова, підкресливши, що вважає батька невинним.

«Військовослужбовці були в цивільному одязі, озброєні штатною зброєю»

Потерпілими у кримінальній справі визнали двох військовослужбовців сил спеціальних операцій військової частини 89 417 в Мар’їній Гірці. Один представився 29-річним капітаном Романом Гавриловим. Другий – 28-річним прапорщиком Арсенієм Голіциним. У суді не згадувалося, справжні це прізвища або вигадані, але такі ж особисті відомості фігурують і в матеріалах справи.

Обидва потерпілих відмовилися пред’являти позови до обвинувачених про відшкодування шкоди.

11 серпня 2020 року в Республіці Білорусь було встановлено високий рівень загрози масових заворушень, – зачитав звинувачення старший прокурор відділу прокуратури Берестейської області Геннадій Бурий. – У зв’язку з чим для попередження і припинення до охорони громадського порядку залучалися військовослужбовці збройних сил – в тому числі капітан Гаврилов і прапорщик Голіцин. Під час несення служби військовослужбовці перебували в цивільному одязі, були озброєні штатною зброєю – 9-міліметровими пістолетами ПМ. В їх завдання входило виявлення несанкціонованих скупчень людей, які можуть привести до масових заворушень, встановлення організаторів, координаторів і активних учасників заворушень і затримання вказаних осіб.

За версією звинувачення, Шутов і Кордюков в Бересті розпивали спиртні напої, а потім пішли на вулицю Московську «для участі в несанкціонованих масових заходах».

11 серпня близько 22.30 Шутов і Кордюков цілеспрямовано підійшли до Гаврилова і Голіцина, які несли службу поблизу будинків № 334 та 336 на вулиці Московській. Визначивши в них осіб, які виконували обов’язки з охорони громадського порядку, Шутов і Кордюков пред’явили військовослужбовцям претензії в зв’язку з тим, що ті виявляють осіб, які беруть участь в несанкціонованих масових заходах. В процесі цього Кордюков завдав удар спеціально принесеної з собою металевою трубою в голову Гаврилову. Після удару Гаврилов витягнув виданий йому для несення служби пістолет ПМ і зробив попереджувальний постріл у повітря, а потім спільно з Голіциним пішов до Шутова і Кордюкова для припинення їх протиправних дій та затримання. Продовжуючи свої дії, Кордюков кинув трубу в Голіцина, потрапивши тому в руку, і почав тікати. Голіцин почав його переслідувати. В процесі цього зробив два постріли з пістолета ПМ, однак Кордюков зник у натовпі. В цей же час Шутов, надаючи із застосуванням насильства опір Гаврилову, що виконував обов’язки з охорони громадського порядку, схопив останнього за ногу і спробував повалити на землю. З урахуванням погіршення самопочуття після удару трубою по голові, реальної загрози життю і здоров’ю, а також загрози насильницького заволодіння дорученим йому вогнепальною зброєю і боєприпасами, Гаврилов для припинення протиправних дій Шутова прийняв рішення вистрілити йому в праве плече. У момент пострілу Шутов, що продовжував активні насильницькі агресивні дії, змістився в бік, внаслідок чого куля влучила йому в потилицю, – зачитав держобвинувач.

У першому ряду потерпілі Голіцин і Гаврилов, а також родичі обвинуваченого Кордюкова. Фото Роман Кисляк.

«Я розумів, що мені потрібно втекти, щоб залишитися в живих»

Олександр Кордюков до затримання жив у Бересті з дружиною і 10-річною дитиною. Останні кілька років офіційно ніде не працював. У минулому році збирався відкривати індивідуальне підприймальництво в сфері автотехніки. 16 років тому його судили за хуліганство. Тоді суд визнав його винним і призначив 200 годин громадських робіт. Покарання Олександр відбув.

Запис з камери відеоспостереження, яка встановлена ​​на під’їзді, не дозволяє точно визначити, як розвивалися події, але допомагає відновити хронологію. Близько 22.30 Шутов і Кордюков підходять до Гаврилову і Голіцину, які стояли біля парапету між лавочками. 40 секунд по тому Шутов вже лежить на тротуарі з вогнепальним пораненням, а Кордюков втік.

Провину Олександр не визнав. Свої спогади про події 11 серпня він, будучи під вартою, записав, в суді звірявся з написаним. Увечері 11 серпня Геннадій прийшов до нього в гараж. Вони випили близько 350 грамів настоянки на двох і пішли в сторону ДК профспілок, щоб подивитися, що там відбувається. Коли підійшли до перехрестя вулиці Московської та Партизанського проспекту, чоловіки помітили скупчення людей. Геннадій і Олександр пішли на парапет до будинку № 334. У обвинуваченого в руці був обрізок металевої труби, який він підібрав біля парку Воїнів-Інтернаціоналістів «для самооборони». На парапеті вони стояли і дивилися за протестами видали. Приблизно через 40 хвилин Геннадій з Олександром помітили поруч двох хлопців і підійшли до них. За словами Олександра, він хотів у них поцікавитися тим, що відбувається.

Замість того, щоб нормально відповісти, один з цих хлопців (Гаврилов) вдарив чи штовхнув мене в корпус, від чого я впав з лавки, – зачитав обвинувачений. – У відповідь на дії Гаврилова я йому інстинктивно завдав удар трубою кудись в область лівого стегна. Точно не в голову. В голову я не бив. Далі я знову заліз на лавку, Гаврилов і Голіцин розгорнулися до нас з Шутовим особою і, трохи відступивши назад, дістали пістолети. (…) Хтось із них крикнув: «Обличчям вниз, виродки, завалю». З їх боку пролунав постріл. Боковим зором я помітив, що Геннадій, перебуваючи лівіше від мене, починає опускатися на коліна, тримаючи руки за головою. По-моєму, в той момент він був розташований спиною до Гаврилову і лицем до вулиці Московській. Голіцин в цей час направив на мене пістолет, цілячись мені в голову. Злякавшись за своє життя, я почав тікати, кинувши на землю трубу, щоб вона не заважала мені бігти. У цей момент з боку Голіцина пролунав постріл в мою сторону. Я побачив спалах від пострілу і почув характерний звук. Голіцин почав переслідувати мене, щось кричати. Коли я тікав, я чув звук двох пострілів.

З матеріалів справи виходить, що один постріл був зроблений Гавриловим в Шутова, а другий – Голіциним вгору, від чого куля влучила в стелю балкона. Олександр Кордюков підкреслив, що не знав, ким насправді були Гаврилов і Голіцин. В той день вони були одягнені в цивільне, пістолети зберігали в поясних сумках.

Вони нічого не говорили, не представлялися? – уточнила суддя.

Ні, – відповів обвинувачений.

Тобто ви тікали – і вважали, що тікаєте від бандитів?

Так. Я розумів, що мені потрібно втекти, щоб залишитися в живих.

Обвинувачений також повідомив, що не бачив момент поранення Геннадія Шутова. Він до цих пір звинувачує себе в тому, що сталося з одним:

Я відчував величезний тягар провини через його смерті. Тому що без мене він сам навряд чи б пішов туди і міг би залишитися в живих. Багато з моїх знайомих думали так само, тому мені було вдвічі важко.

Олександр Кордюков на суді

«Я почав падати і вийшло, що я потрапив йому в потилицю»

Після обвинуваченого в суді виступив капітан. Він розповів, що їх підрозділ перебував в Бересті з кінця червня. Сюди військові приїхали з Мар’їній Горки для участі в змаганнях на полігоні «Берестейський».

11 серпня старший групи сказав військовослужбовцям, щоб ті збиралися і їхали на базу брестського ОМОНу. Там з ними провели інструктаж і пояснили завдання. Після цього Гаврилову і Голіцину видали пістолети. Потерпілі спочатку ходили по вулиці Радянській і набережної Франциска Скорини. Пізніше їм подзвонив старший і сказав висуватися в район ДК профспілок.

Гаврилов і Голіцин дісталися на тролейбусі до зупинки «Технічний університет» і дійшли до перехрестя вулиці Московської та Партизанського проспекту. Там увагу капітана привернув чоловік у жовтій майці, якого в суді Гаврилов назвав Кордюкова (Кордюков на це зауважив, що в той вечір на ньому була біла майка). Капітан і прапорщик зайшли на парапет біля будинку № 334, щоб спостерігати за тим, що відбувається з боку. На деякий час Кордюков і Шутов пропали з їх поля зору. Потім прибули співробітники міліції. Частина демонстрантів розбіглася. Силовики також підійшли до Гаврилова і Голіцина. Ті показали їм службові посвідчення і міліціонери пішли.

Ми стояли, дивилися за перехрестям, спершись на парапет. Там люди ходили, щось кричали, сигналили автомобілі проїжджають. У якийсь момент я за спиною почув голос: «Ну що там, всіх “спалили”?» Не встиг повернутися – і отримав удар в голову. Потім мені розповів Голіцин, що удар цей наносив обвинувачений Кордюков. Далі Голіцин мене відтягнув, бо я свідомість втрачав, схопив мене за руку, почав відтягувати назад. В цей час я потягнувся в свою поясну торбу, почав діставати свій пістолет. Інших спецзасобів у нас не було. Я витягнув пістолет, сказав: «Стій, стріляти буду», бо вони продовжували на нас йти з Шутовим – і зробив попереджувальний постріл вгору. Після чого Кордюков кинув трубу в Голіцина. Шутов залишився на місці. Він стояв навпроти мене. Кордюков побіг. Голіцин побіг за ним. І коли я спробував підійти до Шутова та його затримати, він схопив за ногу мене, намагався повалити. Так як я зрозумів, що я з ним не зможу поборотися – він був більший набагато мене, – я вирішив вистрілити в нелетальну область. Але через те, що він почав боротися зі мною, я почав падати і вийшло, що потрапив йому в потилицю. Після чого він на мене з’їхав на землю, впав обличчям вниз.

Потім Гаврилов дістав перев’язувальний пакет і разом з Голіциним став надавати Шутова першу допомогу. З місця події брестчанин забрала швидка.

19 серпня Шутов помер в мінському військовому госпіталі.

Адвокат Кордюкова запитав у Гаврилова, чи володіє той якими-небудь єдиноборствами. Виявилося, що капітан сил спеціальних операцій в рукопашному бою не сильний.

Ви якимись елементарними навичками рукопашного бою володієте? – уточнив адвокат.

Але не займався ніколи, – відповів потерпілий.

Ви є капітаном, служите в силах спеціальних операцій – і ніколи не займалися?

Ні.

У нас навіть прості міліціонери і слідчі цим займаються.

Я не займався. Не цікавлюсь.

Суддя поцікавилася, чи була у Гаврилова можливість вистрілити в ногу Шутова або іншу кінцівку.

Ніг я його не бачив. Одну ногу бачив, але якщо б я в неї стріляв, міг би потрапити в себе.

Ну по перевірці показань на місці не сказати, що ви не бачили. Він якось полубоком був,  – удокладнила суддя.

Він полубоком був. Я бачив його ліву ногу. І виходить, якби я йому стріляв в ногу, міг би в себе потрапити.

В результаті нападу у Гаврилова лікарі діагностували закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, синець і садно в лівій виличної області, які відносяться до легких тілесних ушкоджень за ознакою короткочасного розладу здоров’я.

Адвокат Кордюкова звернув увагу суду на те, що медикам Роман по-різному описував обставини отримання травм.

На судмедекспертизі він повідомив, що 11 серпня невідомий завдав йому удар чимось важким в область обличчя зліва. У журналі обліку пацієнтів та відмови від госпіталізації Берестейської лікарні швидкої медичної допомоги, куди його відвезли після того, як він втратив свідомість в Слідчому комітеті, зазначено зі слів пацієнта, що він був побитий невідомими біля магазину «Корона». У медичній карті пацієнта військового клінічного госпіталю зазначено, що 12 серпня Роман отримав удар кулаком в ліву скуловую область.

Гаврилов в суді пояснив, що не хотів повідомляти медикам справжні обставини отримання травми, щоб уникнути витоку інформації.

17 лютого розгляд кримінальної справи продовжиться допитом свідків.

За матеріалом tut.by

 

 

3 thoughts on “Суд розглянув обставини смертельного поранення Шутова”

Залишити відповідь