Туристи їхали з підробленими документами

ПроСВІТ, На здоров'я
11/04/2021, Leave a comment

Українські прикордонники встановили, що довідки про проходження ПЛР-тестів у 35 громадян Республіки Білорусь, які намагалися в’їхати на автобусі в Україну в пункті пропуску «Дольськ», підроблені.

Пасажири автобуса розповіли журналістам tut.by, що прямували в туристичну поїздку з Мінська до Львова: ввечері в четвер вони повинні були туди прибути, а в понеділок, 12 квітня, повернутися до Білорусі. Організатори туру заявили, що ні довідки про проходження ПЛР-тестів для в’їзду в Україну, ні обов’язкового карантину після повернення в Білорусь не буде потрібно – нібито у них є подібні домовленості.

Групі повідомили, що, якщо у них немає заперечень, з ними поїде фотограф, який буде знімати учасників туру на тлі визначних пам’яток і пам’ятників природи, щоб потім компанія змогла використати ці фото в рекламних цілях.

Автобус з туристами пізно увечері 8 квітня прибув на пункт пропуску «Мокрани», де перетнув білоруський кордон. А ось на суміжному «Доманове» супроводжуючий від турфірми, який також їхав в автобусі, заявив всім пасажирам, що вони повинні повідомити прикордонникам про те, що 7 квітня здавали ПЛР-тести в одній зі столичних поліклінік.

Вивели з автобуса трьох людей – мене і ще двох жінок. Привели до кімнати, де був український прикордонник і ще дві дами стояли в дверях. Нам ставили одне і те ж питання: «Ви здавали тест на COVID-19?» Ми говоримо, що ні. Далі питання, який нас дуже насторожив, звучав так: «А де ви працюєте?» Ми сказали, а він посміхнувся. […] Підняв стопку липових тестів, які ми бачили в перший раз – в них були наші прізвища і імена, – розповіла пасажирка автобуса Єлизавета .

Питання про місце роботи були не випадкові: виявилося, що крім паперів нібито з результатами тестів прикордонникам пред’явили ще й посвідчення про відрядження на кожного пасажира як на учасника рекламної зйомки.

У всіх шок, у багатьох під питанням стоїть їхня робота, – каже Єлизавета, звертаючи увагу, що про наявність подібних документів ні їй, ні іншим туристам заздалегідь відомо не було.

Після цього супроводжуючий заявив пасажирам, що автобус не пустили в Україну з політичних мотивів: нібито там показали якесь відео з танками в районі Кобриня. Коли туристи попросили у нього «ПЛР-тести», то він сказав, що вони залишилися на українській стороні.

Далі людей вирішили везти на інший прикордонний перехід – «Мохро» – «Дольськ». Деякі з них вирішили не випробовувати долю і покинули автобус, але велика частина все ж залишилася. На іншому прикордонному переході виявилося, що українські прикордонники викликали поліцію.

Молодих хлопців і дівчат з нашого автобуса викликали на допит, який вівся українською мовою. Нам принесли протоколи також українською та змушували їх підписувати. Я їм сказала, що нам потрібно розібратися в ситуації і зрозуміти, що за статті там перераховані. Нам всім заявили: або ви це підписуєте, або ми не повертаємо вам паспорта і утримуємо тут до п’яти діб. Юрист білоруської митниці, з яким ми зв’язалися, підтвердив: це їх право, – каже Єлизавета.

У протоколах багато написали, що нічого не знали про цю ситуацію. Там говорилося, що порушено кримінальну справу про фальсифікацію документів, а туристи виступили свідками. Поки інцидент залагоджували, людей не випускали з автобуса, а в туалет водили під супроводом. Туристи провели в автобусі більше десяти годин, у них не було достатньої кількості їжі та води – при цьому серед них було як мінімум дві маленьких дитини.

В результаті автобус випустили, а на білоруській стороні вони змушені були підписати документи, які зобов’язують їх пройти самоізоляцію, хоча турагентство обіцяло, що її не буде. В результаті автобус прибув до Мінська вранці 10 квітня.

Пасажири замовляли тури через різні компанії, але всі вони були посередниками, а організовувала поїздку столична фірма «Хеппі Вікенд Тревел». За словами її директора Аліни Лаптенок , тури без карантину та ізоляції здійснювалися компанією з листопада на законних підставах, адже до четверга в Україну можна було в’їхати без тестів. Про самі «підроблені тести» вона говорить як про папери, які неможливо прийняти за офіційний документ.

Це не підробка тестів, це не фірмовий бланк. Це просто стопка документів, схожих на тести. Там взагалі немає печаток. Там немає нічого, що вказує на їх офіційне походження. Український кордон один з найбільш «неуважних». Там досить було вказати на стопку паперів, яку вони не брали в руки, і сказати, що ось це тест. Їм вистачало цього на словах, тому що тести були необов’язковими, – каже Аліна Лаптьонок.

За її словами, в той же день до того, як автобус не пустили в Україну, туди проїхали два інших, поїздку яких організовувала компанія – вони просто встигли потрапити туди до півночі 9 квітня, коли вступила в сила нова постанова. Жінка підтверджує, що папери були зроблені без відома туристів, але порівнює їх зі списком групи, який робиться просто для зручності також без їхнього відома.

Ще вона підкреслює, що відрядні листи, про які говорили пасажири автобуса, дійсно були зроблені – але на законних підставах.

Ми законно відправляємо людей в Україні на фотозйомку. У нас є всі договори з фотографами і так далі. Вони їдуть по відрядженню, ми маємо на це дозвіл. Ми пройшли перевірку різних інстанцій з цього приводу. Люди без відрядних посвідчень не проїдуть білоруський кордон – вона закрита. Їм говорили, що вони їдуть на фотозйомку, вони це прекрасно знали. В автобусі з ними їхав фотограф, їх чекав видеограф в Україні.

Як пояснила Аліна Лаптенок, фото і відео за договором продає інша юридична особа – компанія «Екоглобус», яка займається рекламним контентом.

За її словами, компанія зв’язалася з представниками Держприкордонкомітету для того, щоб залагодити питання з обов’язковим проходженням білорусами, які так і не потрапили в Україну, карантину на батьківщині. Туристам планується повернути гроші за невдалий тур не пізніше 12 квітня, з ними також зв’яжуться з питань компенсації. Аліна Лаптенок повідомила, що представники компанії приїжджали на прикордонний перехід «Дольськ» і говорили з українською стороною – за її словами, кримінальну справу порушено не буде, оскільки інцидент не можна назвати підробкою документів.

За матеріалом tut.by

Залишити відповідь