У фундуковому саді росте більше двох десятків сортів

Віктор Місіюк, На здоров'я
05/04/2021, Leave a comment

Постійної роботи Євген Бух з с.Шменьки Ратнівської громади не мав. Закінчив Ковельське професійно-технічне училище, де опанував столярну справу.

«Час від часу їздив на заробітки по будівництву за кордон у Чехію. Там і помітив турецьку ліщину, яка росте просто обабіч вулиць, парків, скверів. Саме з Праги були привезені горішки Турецької ліщини, для підщепи фундка, так і почав поступово займатися цією справою»,-розповідає молодий господар. До грунтів фундук не вибагливий. Якщо на своїй батьківщині (Туреччина, Крим), де переважно кам’яниста місцевість, галька, добре пристосувався до цих умов, то на території України теж знайде собі пристосування на піщаних грунтах.

У 2016 році з народженням сина пан Євген заклав фундуковий сад. Великий інтерес, сильне бажання, надзвичайна закоханість у те, що робить, професіоналізм приємно вражали присутніх. Євген знає про цю рослину все: від історії її походження до сучасної технології вирощування. Саме Туреччина і Італія є лідерами по вирощуванню цього смачного і корисного горішка. За статистичними даними прибуток в цих державах від фундукового бізнесу складає 3 млрд.доларів за рік. Досвід вирощування переймав у товариша з Турійщини, читав в Інтернет- виданнях, спілкувався з професіоналами. Надійним порадником і помічником у цій справі є батько. Понад 20 сортів фундуку має у своєму господарстві Євген Бух. Це сорти української та європейської селекції: Футкурамі, Ненса, Каталоський, Лозівський, Кулястий, Гарібальді, Корончатий, Караманівський, Долинський,Находка, Шедевр та інші. Про способи розмноження та алгоритм щеплення фундуку розповів іпоказав майстер клас пан Євген: 1- Розмноження розподілом куща; 2- Розмноження кореневищами; 3- розмноження щепленням; 4- розмноження на штамбі; Рослина не любить загущеності, тому при поганій освітленості значно зменшується врожай.

Щороку восени або навесні необхідно видаляти зайві паростки, сухі гілки, піклуючись про омолодження куща. Присутні помітили на кущі пучок гілочок- це, виявляється, лісова ліщина для запилення. На 25 сотих земельної ділянки росте 200 саджанців. Біля будинку на 3 сотих росте 32 деревця. Сад може плодоносити до 30 років. У молодому саду з 1 деревця збирав господар 3 кг плодів. На майбутнє планує придбати до 2 га землі і розвинути справжній бізнес. А ще –втілити технологію вирощування на шпалері (з 1 га можна зібрати 10 тон горіхів). Ефективно сприяє у розвитку вирощування фундуку Державна програма підтримки садівництва (при покупці саджанців офіційно держава повертає в кінці року 80 відсотків вартості). Тісно «співпрацює» з сайтом «Батьківській сад».

За матеріалом Ратнівської районної філії Волинського Обласного Центру Зайнятості

Залишити відповідь