Як кримський полк воював на Берестейщині

Віктор Місіюк, Культура
15/11/2021, 1 Comment

Пам’ять про татарських вояків на Берестейщині сягає давніх часів. І зв’язана, переважно, з “набігами” XV-XVII століть. Кримці бували тут і пізніше. Кримські кінно-татарські полк приймали участь у війні з Наполеоном. Автори, які пишуть про компанію 1812 року, часто згадують, що за висловленням сучасників військо, яким командував абітний корсиканець складалося з “двунадесяти мов”. Малося на увазі, що на боці Франції брало участь більше десятка союзних держав. В свою чергу Російська імперія була адміністративно унітарною державою, яка при тому складалася з великої кількості народів, серед них кримськими татарами. 

Полки першої черги Перекопський та Севастопільський, які краще озброювались і комплектувались молодшим складом, були перекинуті в місця головного удару наполеонівських військ. Євпаторійський полк, яким комадував Абдулла Мамайський брав участь в двох перших значних боях на території Берестейщини – в Кобрині і під Городечно. За віком вояків та озброєнням полк належав до полків другої черги.

Урядник кримсько-татарського полку

На самому початку війни кримці з околиці Євпаторії несли сторожову службу на ріці Німан. Після були включені до складу 3-ї Резервної Обсерваційної армії генерала од кавалерії Олександра Тормасова. За наказом Тормасова корпус генерал-майора Ламберта мав взяти Бересть і повернути на Кобринь де з’єднатися з корпусом генерал-майора князя Щербатова. Саме в складі останнього мав бути Євпаторійський татарський полк. В Бересті, як показала розвідка, стояв дивізіон гусар полку Кінмейера і 300 угорських єгерів. 24 липня 1812 року дійшов з Ратна до маєтку Руда (сучасна Великорита) князь Щербатов дізнався, що в Бересті тільки два ескадрони саксонської кавалерії. Він покинув свою піхоту і на чолі двох кавалерійських полків, одним з яких був Євпаторійський полк, рушив до Берестя. Опівдні наступного дня, о третій годині російська кавалерія увірвалась до міста. В полон потрапило 40 саксонців. Решту було вбито в бою. В околиці Берестя отримав поранення уродженець села Калмукара урядник Азамат Магмет. В усіх сімнадцяти битвах полка наполеонівської війни відзначився уродженець села Кара-Кіят урядник Селямет Кафаров. На бойовому рахунку  урядника були не тільки взяття Берестя, але також бій під Любомлем і Кобринем. Після зайняття Берестя Щербатовим до міста увійшов корпус корпус генерал-майора графа Ламберта. Євпаторійський полк був включений до його складу і вирушив через Бульково в напрямку Кобриня. 27 липня почався бій за Кобринь. Одними з перших в битву за місто вступив кримсько-татарський полк. Розгром саксонських частин в Кобрині став першою значною перемогою російських військ, який за наказом імператора відзначили салютом в Петропавловський фортеці. Генерала Олександра Тормасова з тієї нагоди нагородили 50 тисячами рублів і орденом Святого Георгія другого ступеня. В бою за Кобринь відзначився урядник Курт Бедік Батиршін уродженець села Ашаги Осма. Він брав участь в усіх значних битвах полку і наступною з них стала битва під Городечно, яку також з огляду на місце початку зачепних боїв називають битвою під Пружаною. Битва розпочалася 31 липня. Її наслідки були дуже болючими для армії Тормасова. Російські війська були змушені відступити на свої попередні позиції. 13 серпня австрійці зайняли Кобринь, а 16 серпня Бересть і Дивин. В бою неподалік Городечно був важко поранений в двох місцях в руку один з офіцерів полка сотник Садик ага Контуганський. Після перев’язки він повернувся в строй і брав участь в наступних битвах …

З закордонного походу кримці повертались через Бересть. 5 жовтня 1814 року Євпаторійський полк прибув в Крим, де через два дні був розпущений.

 

1 thought on “Як кримський полк воював на Берестейщині”

Залишити відповідь