80-а річниця виселення пущанських сел

ПроСВІТ, Культура
24/07/2021, Leave a comment

Протягом шести днів з 24 по 31 липня 1941 року нацистська адміністрація виселила з Біловезької пущі пущанські села34 . Інформація про те скільки населених пунктів були зруйновані різниться. За одними даними протягом тижня виселено 34 села і 7 тисяч їх мешканців. За іншими – 35 сіл, а переселенцями стало 6 тисяч осіб.

Наказ про збільшення заповідної території шляхом виселення місцевого населення оддав особисто Герман Герінг. Операцію координував головний лісничий Біловезької пущі Вальтер Фреверт. В його практиці це вже був не перша подібна операція. В 1941 році він наказав розширити пруську Ромінтську пущу шляхом приєднання 20 тисяч гектарів захоплених під час польської компанії. З території лісництва Адлерсфельде тоді виселили 10 польських сіл. Безпосереднє командування операціє в Біловезький пущі здійснював СС-обергрупенфюрер, генерал військ СС і поліції Еріх фон дем Бах. Завдання було покладено на поліцейський батальон 322. Села оточували. З майна дозволялось брати корову і стільки речей, скільки вміщується на возі. На збори давали півгодини. Подяку за проведену операцію поліцейським висловив від імені головного лісничого мисливцезнавець Ульрих Шепінг. Після її закінчення охорона пущі була покладена на вдягнутих в форму люфтвафе форстшутцкомандо, батальон якої був розміщений в Кьонігсбрюк (Каменюках). Депортація мала свій кривавий слід. З 29 липня до 2 серпня в старому кар’єрі поблизу села Білий лісок було розстріляно 130 жителів сіл Криниця, Чадель, Попелево, Борки, Білый Лісок і Біловежи. Поіменно відомо 85 з них. Усі вони були записані у щоденник бойових дій лейтенантом поліції Гердом Хюльземаном. Місце розстрілу було виявлено в 1952 році при проведенні будівельних робіт. У 1980-і роки на місці трагедії встановлено бетонну композицію.

Дирекція Національного парку “Біловезька пуща” опублікувала фрагмент щоденника, який зберігається в Національному архіві Республіки Білорусь, зміщений в книзі Трагедія білоруських сіл, 1941-1944: Документи і матеріали. Упоряд. Н.В. Кирилова, В.Д. Селеменєв і ін .; Редкол. В.І. Адамушко і ін. , – М .: Фонд «Історична пам’ять»,  2011.

З щоденника бойових дій 322-го поліцейського батальйону з 21 липня по 5 серпня 1941 р
[…]

21 липня 1941 р
Охорону шосейної дороги 3 протяжністю в 185 км бере з 21/22.7.1941 р. рота «Штутгардт» націонал-соціалістичного автотранспортного корпусу. 3-я рота замінена. Батальйону належить передислокація і нове бойове призначення.
Командир батальйону виїхав на нараду в Біловежу з вищим начальником СС і поліції фон Бахом і ст. лісничим Шерпінгом з приводу проведення батальйоном спеціальної акції в Біловезькій пущі.
22 липня 1941 р
Батальйон готується до виступу в Біловежу. Залишки 3-й роти повертаються в батальйон з охорони шосе.
Капітан охоронної поліції Бінц, до сих пір ад’ютант полку, приймає 2-ю роту батальйону замість капітана охоронної поліції Липпмана.
23 липня 1941 р
Батальйон виступає в Біловежу: 2-а і 3-я роти (самокатним маршем) о 5.00, а інші моторизовані частини (обоз) о 9.00.
Прибуття всього батальйону в Біловежу о 15.00. Для вирішення майбутніх завдань батальйону він підпорядкований безпосередньо вищому начальнику СС і поліції, групенфюреру фон Баху.

Антоній Камінський, з серії “Біловезька пуща”

24 липня 1941 р
Нарада командира батальйону з старшим лісничим Шерпінгом з питання особливої акції 322-го поліцейського батальйону в Біловезькій пущі. Батальйону в короткий термін необхідно евакуювати населені пункти в Біловезькій пущі. Пункти евакуації населення і населених пунктів, що підлягають евакуації, кожен раз будуть вказуватися унтерштурмфюрером СС фон Гертелем, який уповноважений группенфюрером СС фон Бахом. Евакуація місцевого населення буде відбуватися згідно з наказом про евакуацію, надрукованому у вигляді листівки польською, німецькою та російською мовами. Евакуація здійснюється обозом, а також автотранспортними засобами батальйону, якими будуть доставлятися на нове місце поселення хворі, діти та люди похилого віку.
Зразок наказу про евакуацію додається.
Батальйон виділяє охорону для обозів. Кінну упряж для обозів виділяють ще неевакуйовані села.
Після евакуації більшість населених пунктів будуть спалені. Всю не забрану худобу буде зігнав разом в спеціально устатковані опорні пункти на піклування лісництва, яке, в свою чергу, несе також відповідальність за збирання врожаю в евакуйованих районах. Для вирішення цього завдання лісництво буде регулярно отримувати робочу силу в особі військовополонених, які будуть доставлятися батальйоном з Білостока на автомашинах в визначені опорні пункти. Охорона військовополонених виділяється батальйоном в кількості 1:5 на 100 чол. військовополонених кожного опорного пункту.
25 липня 1941 р
Початок акції по евакуації населення з Біловезької пущі. Були евакуйовані населені пункти: Буди, Теремискі і Погорільці, 4-9 км на північний захід від Біловежі, евакуйовано 183 сім’ї (921 чол.) в села Захарці і Смоляни, 8-11 км на схід від Пружан. 1-а, 2-а і 3-я роти на 24 вантажних автомашинах швидко доставляли жінок, дітей і людей похилого віку до місць нового поселення.

Антоній Камінський, з серії “Біловезька пуща”

26 липня 1941 р.
Були евакуйовані села: Масево-Нове II, Масево I, Ланожино, Чоли і Замошшя в районі приблизно 13 км на північ від Біловежі. Евакуйовано 200 сімей (1240 чол.).
Евакуйовані були переселені в села Грушановічі, Ласки, Новосади і Савоніє в район приблизно 45 км на північ від Біловежі. Під час цієї акції 1 комуністичний агітатор і 1 єврей (саботажник) були розстріляні. Брали участь в акції сили колишні, але тільки на цей раз 22 автомашини.
3 автомашини були відряджені в Білосток для доставки 50 військовополонених, їх кухонь і продовольства. Військовополонені призначені для збирання врожаю в евакуйованих районах.
27 липня 1941 р.
Частини батальйону займаються ремонтом велосипедів і автомашин.
Евакуйовані 25.7.1941 р села сьогодні були спалені. Командою батальйону доставлено з Білостока ще 150 російських військовополонених для збирання врожаю в Біловезькій пущі.
Одна автомашина і 1 мотоцикл згідно з наказом полку сьогодні передані роті НСКК «Штутгарт».
28 липня 1941 р.
Евакуйовано населені пункти: Бровськ, Плеси, Тиховоля, Тушемлянка, Немержанка і Язвіни в районі 20 км на північ від Біловежі з 160 сім’ями (945 чол.) в район села Гриневич, 55 км на північ від Біловежі.
Акцію проводила 3-я рота на 20 автомобілях. 2 трофейних мотоцикла згідно з розпорядженням полку передані роті НСКК «Штутгарт».
29 липня 1941 р
Евакуйовано населені пункти: Тушемля, Вороний Бір, Довгий Борок в районі 15-20 км на північний схід від Біловежі, зі 100 сім’ями (577 чол.) В район 7-12 км на північ від Порозово.
В акції брала участь 2-а рота на 15 автомобілях.
100 російських військовополонених з усіма речами і продовольством доставлені для роботи в створювані опорні пункти. Доставка здійснена на трьох автомашинах під охороною батальйону.
30 липня 1941 р
Евакуйовано населені пункти: Ольхівка, Заброди і Миклашево в районі 18 км на північ від Біловежі з 320 сім’ями (1133 чол.) В район навколо села Заблудів, 50 км на північний захід від Біловежі.
Акцію проводила 3-я рота. 3 комуніста за спробу до втечі були розстріляні. Проведення евакуації було пов’язано з величезними труднощами. Вкрай погані лісові дороги. Обози і автомашини змушені були долати дрімучий ліс, через що  сильно страждали велосипеди і автомашини. Конвойні команди по 4-5 днів орієнтувалися тільки на себе. Залишену худобу кожен раз доводилося зганяти в опорні пункти і доглядати за ним до прибуття військовополонених. Конвойні команди військовополонених в опорних пунктах повинні були покладатися тільки на себе в дрімучих, непрохідних лісах, іноді цілими днями не маючи зв’язку зі своїми частинами. Незважаючи на це, акція була проведена швидко, що є заслугою в першу чергу офіцерам і рядовим, які віддавали всі свої сили для виконання поставленого завдання.
У 34 евакуйованих населених пунктах було реквізовано: 663 коні, 22 лошат, 7 биків, 280 корів, 454 голови молодняку, 1514 свиней, 978 поросят, 1939 овець і т.д.
Повідомлення рот про проведення евакуації см. В додатку 73-77. Загальні підсумки евакуації см. В додатку 78-82 *. Оглядова карта Біловезькій пущі, на якій червоним позначені евакуйовані села, а блакитним населені пункти, в яких розселені евакуйовані, додаток 82.
31 липня 1941 р
Сьогодні було евакуйовано 12 населених пунктів в районі навколо села Наревка Мала, 15-20 км на північний схід від Біловежі, з 1619 чол., які розселені в районі навколо села Заблудів, 50 км від Біловежі.
Акцію проводила 3-я рота.
200 російських військовополонених з усім добром, польовими кухнями і продовольством доставлені з Білостока в Біловезьку пущу для будівництва тут ще двох опорних пунктів. Для конвоювання було виділено 10 вахмістрів і 6 автомашин.
45 комуністів (поляків і росіян) розстріляні за комуністичну агітацію, в тому числі 1 жінка. Батальйоном прийнята місцева комендатура в Біловежі (штати 1 офіцер і 8 рядових).

1 серпня 1941 г.
Часті батальйону займаються ремонтом автомашин, велосипедів та спорядження. На підставі списків комуністичних керівних функціонерів в Біловежі і околицях, які були передані головному лісничому Шперлінга місцевим жителем, з внесеними в них 73 особами поліцейський батальйон, після переговорів головного лісничого Шперлінга з группенфюрером СС фон Бахом, отримав завдання по можливості заарештувати і негайно розстріляти цих осіб. З цього питання у командира батальйону відбулася нарада з командирами підрозділів батальона.
2 серпня 1941 р.
У результаті швидко проведеної батальйоном спеціальної акції по арешту комуністів в Біловежі і околицях з 72 перерахованих в списку комуністичних функціонерів вдалося заарештувати і розстріляти 36 чол., в тому числі 5 євреїв, 6 жінок, в їх числі 1 єврейка. 2 арестованних єврея були розстріляні за спробу до втечі. 15 цивільних полонених, які були викриті в комуністичній діяльності, сьогодні також розстріляні батальоном. Одновременно 1-я рота сьогодні була направлена ​​на придушення страйку, яка спалахнув на лісозаводі в Біловежі (Городок). При цьому за підбурювання до страйку 19 призвідників, в тому числі 4 жінки, були розстріляні. Таким чином, сьогодні батальйоном розстріляно 72 осіб.

За час з 25.7.1941 р по 31.7.1941 р батальйоном всього було евакуйовано 34 населених пункти з 6446 жителями. День і ніч офіцери і солдати були на ногах, щоб забезпечити швидку евакуацію. Лист подяки старшого лісничого Шперлінга, особливого уповноваженого рейхсмаршала, додається. Перелік евакуірованних населенних пунктів в додатку 78-81.

НАРБ. Ф. 1440. Оп. 3. С. 936. Л. 6-38. Переклад з німецької.

 

Залишити відповідь